Haber

Mısır hükümeti, İranlı turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıran uygulamaları onayladı

Mısır hükümeti, İranlı turistlerin ülkeye girişini kolaylaştırma kararı da dahil olmak üzere turizmi canlandırmak için bir dizi uygulamayı onayladı.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmed İsa, hükümetin ülkeye turist çekme planı hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

İranlı turistlerin Güney Sina’daki havalimanlarına geldiklerinde belirli kontroller ve koşullar altında vize alacaklarını belirten İsa, kendi ülkelerinden turist grupları kapsamında Mısır’a gelen İranlıların da bu kurallardan biri olduğunu kaydetti.

Yine İranlılar için turizm firmalarının düzenlediği kümesler aracılığıyla vize almanın kurallar arasında olduğunu belirten İsa, aynı anda 5 yıllık çok amaçlı vize verilebileceğini ve fiyatının 700 dolar olacağını belirtti.

Bu yılın ilk iki ayında Mısır’a gelen turist sayısında yıllık yüzde 30 artış olduğunu ifade eden İsa, konuyla ilgili net bir veri paylaşmadı.

İsa, savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayısında da düşüş yaşandığını ancak ABD, Fransa, İtalya ve İngiltere’den gelen turist sayısında büyük artış yaşandığını kaydetti.

İran-Mısır ilişkileri

İran ve Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, Kahire’nin İran’ın devrik şahı Muhammed İste Pehlevi’ye sığınma hakkı vermesi ve İsrail ile Camp David Barış Anlaşması’nı imzalaması üzerine 1979’da koptu.

Mısır, İran-Irak Savaşı’nda Irak’ı desteklediğinde bağlantılar daha da kötüleşti.

İki ülkenin 40 yılı aşkın süredir karşılıklı büyükelçileri bulunmuyor ve ilişkiler maslahatgüzarlar düzeyinde yürütülüyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan geçen yıl Temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Tahran ile Kahire arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi bölge ülkelerinin ve iki ülke halklarının çıkarınadır” demişti. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu