Ekonomi

Süt fiyatı yükseliyor: Peynir ve tereyağı yükselecek

Son aylarda süt arzında yaşanan sorunlar ve sanayideki talebin yüksek olması, serbest piyasada süt fiyatını 12 liraya çıkardı. Ulusal Süt Ürünleri Konseyi’nin (USK) tavsiye ettiği son satış fiyatı 8,5 lira.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, “Geçtiğimiz haftalarda yem fiyatına yapılan 10-15 liralık zam, kaba yem, silaj, yonca ve saman fiyatlarındaki artışların yanı sıra bir ölçü sütün fiyatını da yükseltti. İlk artış arz talep kaynaklıydı ama şimdi maliyet de etkili oldu. Geçen hafta açıklanan rakamların ve tesadüfen piyasaların bu dönemde raflardaki artışları yansıtması dikkat çekti. Arz-talep etkisi ve nihayetinde maliyet artışı bu artışa yansıdı. Maliyet artışlarında asgari ücret ve diğer kalemlerdeki artışlar etkili oldu.dedim.

Kazancıgil, maliyet artışının kabaca yüzde 10 civarında olduğunu bildirdi. Kazancıgil, USK’nın 8,5 liralık fiyatına göre artışın yüzde 10-12’nin üzerinde olduğuna işaret ederek, “Zam geçen hafta geldiği için piyasalara yansıması yeni. Piyasalar yavaş yavaş fiyatların üzerine çıkıyor. İlk başta satışlarda bir düşüş görebiliriz ama artan maaşlar henüz insanların cebine girmedi. Tüketimdeki arz ve talepteki oynaklığı görmek için hem tam zammı hem de artan maaşları beklememiz gerekiyor. Bu nedenle tüketim için mevcut durum çok kırılgan” dedi.

YÜKSEK BEKLENTİ TOPTAN SATIŞLARI ARTIRIR

Sürekli artış beklentisinin toptan kanatta satışları artırdığına dikkat çeken Kazancıgil, “10 kutu peynir daha olsa haftaya daha değerli olur” mantığıyla hareket ettiklerini vurguladı. Kazancıgil, “Enflasyonist bir ortamda maldan para kazanma denklemi nedeniyle satışı farklı ölçüde destekledi. Satışlarda yükselen bir grafik vardı, çok düşen bir satış grafiği ile karşılaşmadık. İşletmeler eserlerini sattı, güya düşüş olmadı. Mega Center’da işini satamayanları ve kalanları hiç duymadık. İşler fena değil ama fiyat artışından dolayı finansmana erişim ve işletme zorlaşıyor. Fiyatlar yükselirken talebin düşmemesinin nedeni fiyatların daha da yükseleceği beklentisidir.

KAYNAK: EKONOMİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu