Yaşam

Af Örgütü: Feminist Gece Yürüyüşü polis şiddeti olmadan yapılmalı

Uluslararası Af Örgütü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 21. Feminist Gece Yürüyüşü’ne ilişkin açıklama yaptı. Yürüyüşün yasaklanmaması gerektiğini belirten Af Örgütü, yürüyüşe katılanların taciz ve polis saldırısına maruz kalmaması çağrısında bulundu.

‘YETKİLER YÜRÜYENLERİ KORUYOR’

Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa Kıdemli Araştırma Danışmanı Esther Major, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Son yedi yıldır İstanbul’da Feminist Gece Yürüyüşü yasaklandı ve meydanda meydana gelmek isteyen barışçıl protestocular. Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle plastik mermi, biber gazı, polis copu, kanun çiğneyenlerin kullandığını belirten “Bu geceki yürüyüş, geçmiş yıllara gölge düşüren yasaklar, dayak ve diğer polis şiddeti biçimleri olmadan yapılmalı. Türk makamları yürüyüşü kısıtlamak yerine yürüyüşçülere izin vermeli, onları korumalı ve Türkiye’deki çeşitli ayrımcılık ve cinsiyete dayalı şiddet biçimlerine son vermelidir.”

‘Meşru talepler karşılanmalı’

Major, “Barışçıl protestocular tarafından dile getirilen insan haklarının korunması çağrıları, yıkıcı depremlerin neden olduğu insani kriz bağlamında özellikle önemli ve acildir” diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Uluslararası Af Örgütü, İstanbul ve Ankara’daki Feminist Gece Yürüyüşlerine katılacak. Yetkilileri, bu akşam bir araya gelecek binlerce kişinin yürüyüş sırasında korunmasını ve kadın hakları alanında acilen ihtiyaç duyulan eylem için meşru taleplerinin karşılanmasını sağlamaya çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu